ISTVÁN OROSZ – 35 LAT, 35 PLAKATÓW
wernisaż wystawy plakatu
István Orosz to wybitny węgierski grafik, malarz, projektant i reżyser filmów animowanych, znany z inspirowania się matematyką, który w swojej twórczości lokuje obiekty niemożliwe, złudzenia optyczne, obrazy o podwójnym znaczeniu. Jego prace porównywane były często do twórczości M.C. Eschera. Jest współzałożycielem Węgierskiego Stowarzyszenia Plakatu, wykładowcą na Uniwersytecie Węgier Zachodnich w Sopronie oraz członkiem Hungarian Art Academie i Alliance Graphique International (AGI).
Orosz otrzymał wykształcenie artystyczne na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania Moholy-Nagy w Budapeszcie. Po ukończeniu studiów w 1975 roku rozpoczął pracę w teatrze jako scenograf, a następnie jako reżyser i animator w filmach animowanych. Eksplorował kilka gałęzi projektowania, takich jak ilustracja i grafika.
Wielorakie umiejętności artystyczne Orosza uzupełniały się wzajemnie: ilustrując książkę, wykorzystywał narracyjność filmu. Jego precyzja jako ilustratora pomagała mu przy projektowaniu plakatu. Odważnie eksperymentował z różnymi formami sztuki, zestawiając je ze sobą i stosując różnorodne innowacyjne metody. Krytycy uważają, że określanie go mianem plakacisty jest zbytnim uproszczeniem i zawężeniem pola jego działalności. Twórczość Orosza przekracza funkcjonujące w sztuce klasyfikacje.
István Orosz jest także jednym z jurorów 18. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego. W ramach MFS TRANS/MISJE TRÓJMORZE odbywa się wystawa z okazji jubileuszu 35-lecia jego pracy artystycznej. Na ekspozycji prezentowane są plakaty, od których Orosz zaczynał swoją karierę grafika. Jego twórczość w tej dziedzinie to głównie plakaty dla teatrów, filmów, galerii, muzeów i wydawnictw.
Data i miejsce prezentacji: 21.08.2022/ godz. 16:00/ Galeria r_z
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése